Prace inspirowane doświadczeniami teatralnymi ( i nie tylko…) obu autorek z czasu wspólnej pracy w Fundacji Orbis Tertius w latach 2014-2020. Łączy je podobne spojrzenie na rzeczywistość, sztukę, relacje międzyludzkie, wartości uniwersalne.
W roku 2019, po jesiennym benefisie Lecha Raczaka pojawiła się koncepcja cyklu rysunków teatralnych, inspirowanych jego spektaklami. Zdjęcia z prób i spektakli, cytaty z tekstów teatralnych, korespondencji, notatki z opracowań spektakli, zwłaszcza niepublikowanych, z prywatnych zbiorów
i nieoficjalnych spotkań stały się biletem do tego przedziału, w którym spotkamy się wszyscy.
Motywem przewodnim naszej wystawy jest podróż. Podróż, droga i spotkania. Pandemia zatrzymała nas w domach, ale nocą w snach ( i nie tylko…) trwała nieprzerwanie nasza wędrówka.
I niezwykłe spotkania z nieobecnymi i godziny samotności w pustym przedziale.
A to taki zwyczajny przedział.
Przedział dla palących, płonących, świecących, jaśniejących,
ogrzewających – czasem do bólu.
Przedział dla podróżujących, szukających, błądzących, zagubionych,
wiernych i zdradzających.
Przedział dla mądrych i głupich, słabych i silnych, dobrych i podłych.
Przedział dla gasnących.
Przedział dla nieobecnych.
Przedział dla każdego.
Ot, jazda przez życie.
R. Borusińska - absolwentka Liceum Plastycznego w Poznaniu, studiowała w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnie UAP). Działa w obszarze kultury poznańskiej od lat.
Od roku 2014 do stycznia 2020 pracowała jako koordynator fundacji Lecha Raczaka - Orbis Tertius.
Od 2015 roku aktywnie działa w ruchach obywatelskich i społecznych.
M. Walas-Antoniello - absolwentka Liceum Plastycznego w Poznaniu, studiowała w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych. Aktorka, reżyserka, plastyczka, związaną od zawsze z Poznaniem ( poza przymusową emigracją w latach 80.) Od 1971 do 1982 r. aktorka Teatru Ósmego Dnia. Jest autorką grafik, m. in. zamieszczonych w wydaniach pism teatralnych L. Raczaka oraz plakatu do spektaklu "Podróże przez sny. I powroty".